23 Mart 2016 Çarşamba

SOSYALİST KAVGA'nın BRÜKSEL KATLİAMI ÜZERİNE BİLDİRİSİ

SOSYALİST KAVGA'nın BRÜKSEL KATLİAMI ÜZERİNE BİLDİRİSİ

İngiltere'deki kardeş örgütümüz Sosyalist Kavga'nın Brüksel Katliamı üzerine hazırladığı bildiri


Sosyalist Mücadele Brüksel Zavateen Havaalanı ve Maelbeeck metro istasyonunda meydana gelen intihar saldırılarını kınar. Bu olaylar muhtemelen yaklaşık 130 sivilin öldürüldüğü geçen Kasım ayındaki Paris katliamının, baş şüphelilerinden birinin Belçika polisi tarafından yakalanması ile bağlantılıdır. Her iki saldırıda ölü sayısı yaklaşık 34 olduğu tahmin edilmekte. Ancak daha fazla detay ortaya çıktıkça bu sayının artabileceği görülmektedir.
Bu saldırılara tavrımız Paris katliamı için aynıdır.
Bu İslamcı bir kedi-fare oyunun bir parçası gibi görünüyor / hem aranan militanların, Fransız ve Belçikalı polislerin elinden kaçmasının IŞİD'in mevcut devletlerinin aşağılanmasına ve aciz durumda gösterilmesine yol açacak bir biçimde tasarlanmış olan kanlı eylemler yapmasıyla aynı zamanda yansıdığı görülmektedir.
Ne olursa olsun, bu tarz eylemler özellikle emperyalizm ve siyonizm gibi gerici güçlerin müslüman karşıtı politikalarının elini güçlendirmektedir.Sadece Paris katliamı ile katledilen masumlar değil bu fırsatla Fransız burjuva devleti Olağanüstü hal uygulamaları ile toplumsal muhalefeti sindirmenin zeminini de yakalamış oldu.Bu saldırılar anlaşılan o ki Belçika ile de sınırlı kalmayacaktır.
Yaşanan bu islamcı köktenciliğin temel nedenini özellikle Emperyalizmin Ortadoğu'da kitlelere karşı işlediği suçlar oluşturmaktadır.Bu kaotik boşluk Işid in doğuşunun ve gelişmesinin de zeminini yaratmıştır. Bu nedenle yaşanan bu saldırıları fırsat bilen Emperyalist devletlerin demokratik haklara yönelik saldırılarına karşı çıkmak gerekmektedir.
Biz savaşın adım adım yükseltildiği ve Işid mazeretine sığınılan yeni boyutuna tümden karşı çıkıyoruz. İşçi sınıfı emperyalizmin çok daha büyük suçlarını örtmesine yarayan mevcut 'terörizm' ile ilgili yoğunlaştırılan burjuva propagandanın ötesini görmek zorundadır. Ortadoğu'da emperyalist savaşa karşı işçi sınıfının siyasal grevleri ile doğrudan bir darbe vurulmalıdır. emperyalizmin bombalamaları aslında Işid'in eylemlerini güçlendirecek bir zemin oluşturmaktadır. Çünkü emperyalizmin bütün yaptıkları bütün hoşnutsuzluk ve çaresizlik içerisinde Işid in yaptıklarına zemin oluşturacakken, sınıf zemininde bir mücadele bunun önünü kesecektir
Bu yapılmadıkça, emperyalist bombalama döngüsü - terörist vahşet devam edecek. Bu yaşanılanlar Işid gibi hareketlerin gerici zeminini besleyen yakıtları oluşturmaya devam edecektir, oysa bunu engelleyecek tek güç sosyalistlerin emperyalist savaşlara ve demokratik hakların kaldırılmasına karşı mücadelesidir.
Gerici saldırıları kınıyoruz!
"Olağanüstü Hal" bahanesi ile demokratik haklara dönük saldırılara hayır!
Ortadoğu'da emperyalizmin bozgunu için! emperyalist saldırganlığa karşı direnen tüm güçleri savun!


http://socialistfight.com/2016/03/22/socialist-fight-statement-on-the-brussels-bombings/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Manşet